Forum www.kluczewo.fora.pl Strona Główna www.kluczewo.fora.pl
forum mieszkańców dzielnicy Kluczewo w Stargardzie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rozliczenie centralnego ???

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kluczewo.fora.pl Strona Główna -> Osiedle Kluczewo Lotnisko
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kluczewo
Administrator



Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:06, 17 Cze 2010    Temat postu: Rozliczenie centralnego ???

Konfederacka Właścicieli Mieszkań i współnot Mieszkaniowych

[link widoczny dla zalogowanych]

Informacje dzięki Stowarzyszeniu Rozliczania Energii

[link widoczny dla zalogowanych]

W odpowiedzi na regulamin 40/2010 spółdzielni stargardzkiej , który likwiduje pomierniki i wznawia rozliczanie CO w zależnoći od powierzchni mieszkania , radzimy :

Podstawy prawne indywidualnego rozliczania w budunku wielolokalowym:

Pomimo powszechnego stosowania systemów indywidualnego rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych nie ma w Polsce jednolitego aktu prawnego regulującego ten problem. Nie oznacza to, że istnieje luka prawna a jedynie to, że przepisy są rozproszone, zawarte w wielu aktach prawnych różnej rangi.

1. Ustawa Prawo Energetyczne

Podstawowe przepisy regulujące indywidualne rozliczanie kosztów ciepła w budynku wielolokalowym zawiera ustawa Prawo Energetyczne. Jej nowelizacja obowiązująca od 3.05.2005 r wprowadziła istotne dla odbiorców ciepła zasady (art. 45a).

Główny ciężar odpowiedzialności w tym zakresie spada na właściciela lub zarządzającego budynkiem. Ustawa zobowiązuje go do rozliczenia kosztów zakupionego ciepła na wszystkie lokale w danym budynku. Rozliczając koszty ciepła na ogrzewanie zarządca powinien zastosować właściwą metodę i wykorzystać do tego celu: ciepłomierze, urządzenia wskażnikowe (nagrzejnikowe podzielniki kosztów ogrzewania) oraz powierzchnię lub kubaturę lokali. Wybór metody obwarowany jest jednak szczególnymi wymogami (art. 45a ust. 9). Każda z wybranych metod powinna:

zapewnić prawidłowe warunki eksploatacji budynku - określa je ustawa Prawo Budowlane i przepisy wydane na jej podstawie,

uwzględnić współczynniki wyrównawcze wynikające z położenia lokalu w bryle budynku,

stymulować energooszczędne zachowania użytkowników lokali,

zapewnić ponoszenie opłat za ciepło odpowiednio do jego zużycia.


Z powyższego wynika, że metodą rozliczania, która umożliwia spełnienie tych wymogów jest metoda rozliczenia zależnego od zużycia, na podstawie wskazań podzielników kosztów ogrzewania. Takimi urządzeniami są nagrzejnikowe podzielniki kosztów (cieczowe lub elektroniczne) a w budynkach, w których zasilanie w ciepło odbywa się z jednego punktu instalacji, podzielnikami kosztów ogrzewania mogą być także ciepłomierze lokalowe. Metoda rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni lub kubatury nie spełnia dwóch ostatnich z wymienionych wyżej wymogów i może być stosowana tylko w tych przypadkach, w których zastosowanie liczników ciepła lub nagrzejnikowych podzielników kosztów ogrzewania nie jest możliwe, ponieważ system grzewczy budynku nie jest do tego przystosowany. Ponieważ w zdecydowanej większości istniejących budynków wielolokalowych funkcjonuje system ogrzewania dwururowy rozdziałem dolnym i pionami grzewczymi, rozliczanie kosztów ciepła w tych budynkach możliwe jest tylko przy pomocy nagrzejnikowych podzielników kosztów ogrzewania. Jeżeli nie jest możliwe prowadzenie rozliczania kosztów ogrzewania w sposób zależny od zużycia, przepisy dopuszczają dokonywanie tych rozliczeń w sposób ryczałtowy, w odniesieniu do powierzchni lub kubatury lokalu.

Interpretację tego ważnego zapisu ustawowego potwierdza Ministerstwo Gospodarki w piśmie z dnia 22.09.2005 r. przesłanym do Stowarzyszenia d/s rozliczania energii zgodnie z jej zużyciem: Dokonując, zgodnie z art. 45a ust. 8 ustawy, wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego musi mieć na uwadze zapisy ust. 9, art. 45a ustawy, tzn. aby wybrana metoda stymulowała energooszczędne zachowania lokatora oraz zapewniała ponoszenie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła. Oznacza to, że metoda rozliczania kosztów ciepła wykorzystująca powierzchnię lub kubaturę poszczególnych lokali powinna być stosowana tylko wówczas gdy nie ma możliwości, np. z przyczyn technicznych zastosowania metod wykorzystujących wskazania ciepłomierzy lub wskazania urządzeń wskażnikowych.

Właściciel lub zarządca budynku wybierając metodę rozliczania powinien uwzględnić m.in. stan techniczny budynku i jego instalacji. Istniejące przepisy nie uwzględniają jednak kryteriów według których powinny być one oceniane.

2. Inne przepisy prawa

Z rozliczaniem kosztów ciepła w budynku wielolokalowym związane są, choć nie bezpośrednio, także przepisy dotyczące technicznego wyposażenia takiego budynku. Reguluje to ustawa Prawo Budowlane a w szczególności Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które w § 134 określa, że: grzejniki powinny być wyposażone w regulatory dopływu ciepła, które powinny działać automatycznie, w zależności od zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach; powinny umożliwiać użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury niższej od obliczeniowej, przy czym nie niższej niż 16° C w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20°C i wyższej. Natomiast § 135 tego rozporządzenia stanowi: instalacja grzewcza powinna posiadać m.in. urządzenia umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku.

Ustawa Prawo spółdzielcze, Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych oraz Ustawa o własności lokali zawierają przepisy w których zawarte są prawa i obowiązki zarządcy jak też lokatora, dotyczące udostępnienia lokalu dla potrzeb związanych z rozliczaniem kosztów ciepła i wody oraz ponoszenia opłat związanych także z ogrzewaniem mieszkań, części wspólnych budynku oraz położonych w nim lokali użytkowych.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 14.12.1994r. (wydane na podstawie Ustawy Prawo Budowlane) wprowadziło obowiązek stosowania urządzeń do indywidualnego rozliczania kosztów ciepła.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16.08.1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych określa m.in. wymogi związane z utrzymaniem stanu technicznego budynku w tym dotyczące urządzeń służących do pomiaru i rozliczeń zużycia ciepła w lokalach.

Ustawa z dnia 7.06.2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków określa m.in. warunki montażu i eksploatacji urządzeń pomiarowych, obowiązki lokatora udostępniającego lokal, warunki zawierania umów i rozliczeń z tytułu zużycia wody i odprowadzenia ścieków.

Ustawy: Prawo o miarach, Prawo o badaniach i certyfikacji, Prawo o normalizacji (wszystkie z dnia 3.04.1993 r) określają warunki dopuszczania do obrotu i stosowania urządzeń pomiarowych, uzyskiwania certyfikatów i deklaracji zgodności z polskimi normami i aprobatami technicznymi oraz legalizacji urządzeń pomiarowych służących do indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania oraz zużycia wody (ciepłomierze, wodomierze).

Normy techniczne na podzielniki kosztów ogrzewania: PN-EN 834/1999 Podzielniki kosztów ogrzewania do rejestracji zużycia ciepła przez grzejniki – przyrządy zasilane energią elektryczną (podzielniki elektroniczne) oraz PN-EN 835//1999 Podzielniki kosztów ogrzewania do rejestracji zużycia ciepła przez grzejniki – przyrządy bez zasilania energią elektryczną, działające na zasadzie parowania dyfuzyjnego (podzielniki wyparkowe). Obydwa typy podzielników stosowane są wraz z przynależnymi im systemami rozliczeń.


3. Regulamin rozliczeń

Odbiorca ciepła w lokalu nie musi znać wymienionych wyżej przepisów prawa. Dla niego dokumentem wewnętrznym, regulującym wszystkie sprawy związane z rozliczaniem kosztów ciepła w budynku jest regulamin rozliczeń. Do jego opracowania i wprowadzenia zarządca został zobowiązany ustawą (art. 45a, ust. 10). Zarządca ma podać do wiadomości lokatorom opracowany regulamin rozliczeń w terminie 14 dni od jego wprowadzenia.

Doświadczenia kilkunastu lat funkcjonowania systemów indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania wskazują, że opracowanie regulaminu jest dla zarządcy budynku trudnym zadaniem. Trudność ta wynika z braku doświadczenia a także z konieczności godzenia sprzecznych interesów zarządcy i lokatora. W efekcie tego, często powstają regulaminy, według których trudno jest wykonać rozliczenie wewnętrznie sprzeczne lub takie, w których nie zapisano ważnych informacji. Ponieważ w sytuacjach spornych pierwszym analizowanym dokumentem jest regulamin rozliczeń, stąd wynika jego wysoka ranga. Istnieje potrzeba ujednolicenia ogólnych zasad tworzenia regulaminu i ustalania jego treści, w tym podania wartości i kryteriów które powinny obowiązywać przy jego opracowywaniu. Ułatwiłoby to zarządcom podejmowanie właściwych decyzji i zmniejszyło ilość błędów przy rozliczaniu kosztów ogrzewania oraz nieporozumień z lokatorami.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kluczewo dnia Sob 18:19, 19 Cze 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kluczewo
Administrator



Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:09, 17 Cze 2010    Temat postu: Odpowiedź Stoważyszenie Rozliczenia Energii

Szanowny Panie,

przepisy prawa nie pozwalają na odłączenie lokalu w budynku
wielolokalowym od systemu grzewczego takiego budynku.
Proszę zapoznać się z tekstem załączonego artykułu na ten temat.
Odnośnie rezygnacji Spółdzielni z rozliczania kosztów ogrzewania według
indywidualnego zużycia:
- stracą na tym wszyscy lokatorzy,
- ucieszy się dostawca ciepła, bo wzrośnie zużycie ciepła w budynkach
- on na tym więcej zarobi,
- lokatorzy nie będą mieć żadnej motywacji do racjonalnego korzystania
z ogrzewania - hasło < płacimy po równo> doprowadzi do lekceważenia
oczywistych zasad oszczędzania ciepła,
- będzie to działanie przeciwko dyrektywom UE i polityce energetycznej
naszego Państwa.
Ponadto radzę przeczytać poradnik < Jak korzystać z podzielników kosztów
ogrzewania<; jest na naszej stronie internetowej.

Pozdrawiam
Kazimierz Dudziński

Załącznik :


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kluczewo
Administrator



Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:53, 03 Lis 2010    Temat postu: Wszystko po staremu

Rozliczenie Co pozostaje po staremu .
Należy poprawić raczej kwestię ocieplenia mieszkań oraz stolarki w mieszkaniach gdzie występują dopłaty . Powinno to być wykonane z funduszu termomodernizacyjnego na który tyle lat płaciliśmy . Od lat osoby mieszkające w takich lokalach płacą za czyjś niedociągnięcia . Jednak rozsądek zwyciężył. Będzie rozliczenie a umowy nie zerwano. Jednak warto walczyć o swoje. Myślę, że udział w zebraniu tak wielu mieszkańców lotniska przyczynił się do pozytywnego dla nas rozwiązania.
Wiemy , że kilka osób po zdjęciu regipsowych ścianek bocznych i ociepleniu przestrzeni pomiędzy ścianą i regipsem uzyskało poprawę kwesti ogrzewania mieszkania. Myślę , że należy pisać podania do zarządu o docieplenie mieszkań i pokrycie tego z funduszu termomodernizacji. Można uzyskać pozwolenie i zwrot kosztów inwestycji.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kluczewo.fora.pl Strona Główna -> Osiedle Kluczewo Lotnisko Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin